Počet výsledků: 37

Otevřít filtraci

Získané poškození mozku neboli ABI (zkratka pochází z anglického názvu acquired brain injury) je jakýkoli typ poškození mozku, ke kterému došlo po narození. Mezi příčiny ABI patří různá onemocnění, údery do hlavy, nedostatek kyslíku, případně konzumace alkoholu a/nebo drog. Vyrovnat se s následky získaného poškození mozku bývá obtížné nejen pro samotného pacienta, ale i pro jeho rodinné příslušníky. Viz také získaný, mozek.

Akutní poškození ledvin, akutní postižení ledvin neboli AKI (zkratka pochází z anglického názvu acute kidney injury) je náhlé zhoršení funkce ledvin, což se projeví nárůstem množství močoviny a kreatininu v krvi, sníženou produkcí moči nebo obojím. AKI bylo dříve označováno jako „akutní selhání ledvin“. Jednou z možností léčby AKI je náhrada funkce ledvin. Viz také akutní, ledviny, chronické onemocnění ledvin.

Získaná imunita neboli specifická imunita je typ imunity, která není přítomna při narození. Jinými slovy, tělo se ji musí postupně „učit“ (na rozdíl od vrozené imunity). Tento proces „učení“ začíná, když se imunitní systém setká s choroboplodnými zárodky (patogeny) a rozpozná cizorodé látky (antigeny). Poté se složky získané imunity naučí, jak nejlépe zaútočit na každý antigen, a začnou si pro daný antigen vytvářet „paměť“. Získaná imunita pak přizpůsobuje svou imunitní reakci konkrétnímu antigenu, se kterým se dříve setkala. Charakteristickými znaky získané imunity jsou schopnost učit se, přizpůsobovat se a pamatovat si. Získaná imunita se po prvním kontaktu s novým antigenem vyvíjí delší dobu. Poté si však tělo antigen „zapamatuje“ a následné imunitní reakce na tento konkrétní antigen jsou rychlejší a účinnější než ty, které nastaly po první expozici antigenu (tedy „setkání“ s antigenem). Na získané imunitě se podílejí: bílé krvinky – konkrétně lymfocyty (T-lymfocyty i B-lymfocyty); ostatní složky – dendritické buňky, cytokiny a komplementový systém (ten zvyšuje účinnost protilátek). Viz také získaný, imunita, vrozená imunita.

Syndrom získané imunodeficience je plný český název pro běžně používanou zkratku AIDS. Viz také syndrom, získaný, imunodeficience.

Získané zakřivení penisu, Peyronieho choroba neboli IPP (zkratka pochází z latinského názvu induratio penis plastica) je zakřivení penisu, které se rozvíjí v průběhu života. Onemocnění začíná jako zánětlivá reakce v tunica albuginea – vazivovém obalu, který obklopuje topořivá tělesa penisu. Tento zánět zapříčiní tvorbu jizevnaté tkáně, což má za následek vznik tzv. fibrózních plaků. Obrázek: Peyronieho choroba – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také získaný, zakřivení penisu, vrozené zakřivení penisu.

Získaná fimóza je jiný název pro sekundární fimózu. Viz také získaný, fimóza.

Získaný v souvislosti s lékařstvím znamená „druhotně vzniklý“ nebo „nevrozený“. Například získané zakřivení penisu je zakřivení penisu, které se rozvíjí v průběhu života. Opakem získaného je vrozený. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz získaný, získaná apod.

Získaná syfilis je syfilis, která postihuje obvykle dospělé, sexuálně aktivní pacienty. Neléčené onemocnění probíhá v několika vývojových stadiích, která jsou blíže popsána v článku Syfilis (příjice). Kromě toho rozlišujeme: časnou syfilis (lat. syphilis recens) – souhrnné označení pro primární syfilis (první stadium onemocnění) + sekundární syfilis (druhé stadium syfilis); pojmem „časná syfilis“ se rozumí syfilis do dvou let po infekci (tato časová hranice se používá zejména pro účely statistických výkazů), pozdní syfilis (lat. syphilis tarda) – označení pro terciární syfilis (třetí stadium onemocnění), která se však rozvine pouze u některých pacientů. Viz také získaný, syfilis, vrozená syfilis.

Střední mozek (lat. mesencephalon) je první ze tří oblastí mozkového kmene. Nachází se mezi mezimozkem (vpředu) a Varolovým mostem (dole). Střední mozek souvisí se zrakem, sluchem, motorikou, spánkem a bděním, ostražitostí a regulací teploty. V oblasti středního mozku se k mozkovému kmeni připojují dva páry hlavových nervů (okohybný a kladkový). Viz také mozek.

Mozkové pleny jsou meningy nacházející se v oblasti mozku.

Zobrazeno 1 až 10 z 37

Počet výsledků